Laktobacilóza je málo známe ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie ako je diagnostikované. Jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že príznaky (svrbenie, pálenie, hustý “tvarohovitý” výtok) úplne napodobňujú “typickú” mykózu (t.j. ďaleko častejší zápal spôsobený kvasinkami). Ak sa nesprávne diagnostikuje problém a ak sa uplatňuje užívanie liekov účinných na kvasinky, liečba zlyháva.
Baktérie rodu Lactobacillus sú typickou a ďaleko prevažujúcou zložkou mikróbneho osídlenia zdravej pošvy. Zaisťujú tu kyslé prostredie, ktoré veľmi sťažuje preniknutiu nežiaducich baktérií. Rod Lactobacillus má však veľa rôznych druhov a niektoré z nich, ak sa premnožia, môžu naopak spôsobiť problémy. Bohužiaľ, rod Lactobacillus je pomerne záhadná oblasť mikrobiológie a nie je vlastne ani jasné, ktoré druhy sa vyskytujú v zdravej pošve a ktoré môžu spôsobiť ťažkosti; okrem toho rozlíšenie jednotlivých druhov je veľmi ťažké. Laktobacilózu však spôsobujú laktobacily, ktoré možno rozlíšiť od ostatných druhov pod mikroskopom (tzv. “vláknové laktobacily”).
Ak sa zistí lactobacilóza, spočíva liečba v užívaní antibiotík (napr. amoxycilinu) alebo v implementácii výplachov pošvy roztokom jedlej sódy (30 – 60 g na liter vody, 2 – 3 × týždenne, nie častejšie). Liečba partnera potrebná nie je.
Príčiny ochorenia a jeho prevencie známe nie sú.