Mykózy

Zápal vonkajších rodidiel a pošvy spôsobený kvasinkami je dnes snáď najčastejším dôvodom návštevy gynekológa. Nebolo to tak vždy. Predvojnové učebnice gynekológie síce toto ochorenie poznajú, ale považujú ho za kurióznu záležitosť, ktorá sa vyskytuje takmer výlučne u niektorých špeciálnych skupín žien (diabetičky). Prudký nárast výskytu od 70. rokov minulého storočia (hovorí sa o pandémii vulvovaginálnej mykózy) súvisí so zmenou štýlu obliekania žien. Nič nesvedčí kvasinkám tak dobre, ako nosenie džínsov a pančúch (a nohavíc vôbec).

Ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida (asi 90% spôsobuje Candida albicans, väčšinu zvyšných prípadov Candida glabrata, ostatné kvasinky sú zriedkavé). Premnoženie, to znamená, že samotná prítomnosť kvasiniek nestačí. V skutočnosti všetci ľudia majú tieto mikroorganizmy v čreve a asi 40% žien, ktoré sú úplne bez problémov, má malé množstvo kvasiniek v pošve. Za určitých okolností (zvýšená vlhkosť, zvýšená hladina cukru, tehotenstvo, liečba antibiotikami, ktoré vyhubia pošvové baktérie, stres atď.) sa môžu premnožiť a spôsobiť zápal, ktorý sa prejavuje nepríjemným svrbením, pálením, začervenaním vonkajších rodidiel a výtokom (v typických prípadoch buď hustým, “tvarohovitým” alebo naopak riedkym vodnatým – ale aj akýmkoľvek iným).

Liečba mykotickej vulvovaginitis je jednoduchá, na trhu je dvojciferný počet prípravkov, ako k zavedeniu do pošvy (krémy, čapíky, vaginálny výplach roztokom Rosalginom), tak v podobe perorálnych tabliet. Výsledky liečby sú excelentné (ak bola diagnóza správna, niektoré iné ochorenia dokážu príznaky mykózy úplne napodobniť). Partnera nie je nutné liečiť, ak nemá ťažkosti. Ak má ťažkosti (svrbenie, pálenie), môže použiť krém.

Na trhu je mnoho voľne predajných prípravkov na liečbu kvasinkového zápalu vonkajších rodidiel a pošvy. Predpokladom úspechu je však správna diagnostika. Je nutné zdôrazniť, že podľa subjektívnych ťažkostí nie je možné s istotou túto infekciu určiť, nutný je mikroskopický dôkaz (preukázanie výskytu) kvasiniek. V poslednej dobe je tzv.“ čistá mykóza“ veľmi zriedkavá a oveľa častejšie sa jedná o infekciu zmiešanú, kde zohrávajú svoju úlohu aj baktérie a preto je dôležité použiť prípravok so širokým záberom aj na kvasinky aj na baktérie napr.Rosalgin, Rosalgin Easy. Rosalgin je voľnopredajný liek vo forme prášku na prípravu roztoku alebo Rosalgin Easy – hotový vaginálny roztok.

Liečba Rosalginom prináša rýchle odoznenie nepríjemných subjektívnych ťažkosti spojených s mykotickou vulvovaginitis (pálenie, svrbenie, bolesť), vďaka anestetickému účinku, kým účinok iných antimykotických čapíkov a krémov sa dostaví až v priebehu niekoľkých dni, kedže tento anestetický účinok neprinášajú. Rosalgin má širokospektrálny účinok , to znamená že účinkuje na samotné kvasinky ale aj škodlivé baktérie, čím eliminuje riziko „netrafenia liečby“ z dôvodu zmiešanej vulvovaginitis ( zápal vonkajších ženských pohlavných orgánov a pošvy spôsobený premnožením kvasiniek aj baktérrií) . Zároveň treba podotknúť, že týmto vaginálnym výplachom nedochádza k odstráneniu prospešných „ dobrých baktérií“ (laktobacilov), práve naopak.

Problémom tohto ochorenia však môžu byť opakované recidívy.

Pri recidivujúcich mykotických zápaloch je potrebný “dlhý režim” liečby, t.j. najmenej 15 dní (rôzne krátkodobé spôsoby sú nevhodné) a následne dlhodobá (6 mesiacov) prevencia perorálmymi tabletami (väčšinou stačí raz za mesiac, nemusí sa brať denne). K tomu sú však potrebné opatrenia “životného štýlu”:

• zakázané sú džínsy, nevhodné sú pančucháče a nohavice vôbec (tj nosiť podväzky, sukňu a bavlnené alebo ešte lepšie žiadne nohavičky)
• vyhnúť sa diétnej chybe v zmysle vysokého prívodu cukrov (návštevy cukrárne)
• nestriedať pohlavný styk do konečníka a do pošvy v “nesprávnom” poradí
• liečbu antibiotikami z akéhokoľvek dôvodu zabezpečiť preventívnym užívaním pošvových antimykotických liekov