Panvová zápalová choroba je infekčné ochorenie, ktoré postihuje maternicu, vajcovody, niekedy vaječníky (vaječníky samy o sebe sú proti infekciám pomerne odolné) a môže sa rozšíriť až na panvovú pobrušnicu. Veľká väčšina prípadov je spôsobená dvoma pohlavne prenosnými baktériami. Na prvom mieste je to Chlamydia trachomatis, v našich krajoch výrazne vzácnejšia je Neisseria gonorrhoeae (pôvodca kvapavky).
Kvapavka (gonorea) je infekcia spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae, v bežnej reči často nazývaná starým názvom gonokok.
Mykoplazmy sú veľmi malé baktérie (dokonca najmenšie známe baktérie), ktoré žijú vnútri buniek. V pohlavnom ústrojenstve sa vyskytujú predovšetkým dva druhy, Mycoplasma hominis a Ureaplasma urealyticum.
Syfilis (lues, Syfilis) je celkové ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Je to pohlavná choroba, nákaza sa väčšinou (asi v 90%) získava pohlavným stykom, môže sa však preniesť aj inými sexuálnymi aktivitami (napr. bozkom) a vzácnejšie aj nepohlavnou cestou (tzv. syphilis insontium - Syfilis nevinných).
Voš lonová (Phthirus pubis) je článkonožec, ktorý žije na ochlpení v lone a prenáša sa takmer výlučne pohlavným stykom. Zriedkavo sa môže voš nájsť i v podpazuší, fúzoch alebo obočí.
Samček vši meria asi 1 mm, samička je väčšia, asi 1,5 mm. Majú silné nohy opatrené mohutnými pazúrmi, ktorými sa pridŕžajú chlpu. Voš lonová žije asi 40 dní, živí sa cicaním krvi. Počas svojho života stačí naklásť 20-30 vajíčok, z ktorých sa za 7 dní liahnu larvy a za ďalších 14 dní sú z nich dospelé vši schopné rozmnožovania. Jediným prejavom tejto infekcie je svrbenie, ktoré však nemusia byť silné a nezriedka sa stane, že postihnutý si ho nevšimne. V ochlpení možno nájsť dospelé vši, hnidy a niekedy modrasté škvrny, stopy po saní krvi.
Herpes značí opar. Existujú dva vírusy, ktoré opar spôsobujú, herpesvirus hominis typu 1 (HSV-1) a herpesvirus hominis typu 2 (HSV-2). Typ 1 je zvyčajne pôvodcom oparu na ústach, typ 2 býva pôvodcom oparu na pohlavnom ústrojenstve. V oboch lokalitách sa však môžu obidva typy zastúpiť, takže je možné preniesť opar z úst jedného partnera na pohlavné ústrojenstvo druhého. Medzi oboma typmi vírusu je čiastočná skrížená imunita. To znamená, že kto trpí na opar na pere, má znížené riziko vzniku oparu na pohlavnom ústrojenstve - ale stopercentná záruka to nie je.
Condylomata accuminata, po slovensky kondylómy alebo aj genitálne bradavice je nepríjemné a neestetické ochorenie spôsobené niektorými kmeňmi ľudských papilomavírusov (HPV). Prejavuje sa špicatými výrastkami, ktoré v ťažkých prípadoch môžu splývať a vytvárať súvislé plochy. Objavujú sa na vonkajšom pohlavnom ústrojenstve, v pošve i na krčku maternice. Nie je to nebezpečné, ale je to nepríjemné a škaredé. Liečba spočíva v ľahkých prípadoch v používaní tzv. cytotoxických látok, ktoré sa nanášajú priamo na kondylómy, v ťažších prípadoch nezostáva iné, než chirurgické odstránenie. Takto možno odstrániť kondylóm, ale nie vírus. Ten v koži pretrváva, preto sú recidívy časté. Vyhubiť vírus je prakticky nemožné (dalo by sa vyskúšať interferón, ale to je liečba pomerne drahá a s toľkými vedľajšími účinkami, že jej použitie prakticky neprichádza do úvahy - naviac výsledok je neistý), našťastie sa s ním väčšinou počas niekoľkých rokov vysporiada imunitný systém sám.
Ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa volá Moluscipoxvirus. Spôsobuje tvrdé, hladké, perleťovo lesklé uzlíky veľkosti niekoľkých milimetrov. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Pretože vírus sa prenáša aj pohlavným stykom, je výskyt na pohlavnom ústrojenstve častý. Po nejakej dobe (niekoľko týždňov až dva roky) sa choroba väčšinou vylieči sama. Pred tým možno uzlíky odstrániť chirurgicky.