K narušeniu prirodzeného vaginálneho prostredia a vzniku zápalu môže dôjsť bez toho, aby si niečo urobila „zle“. Existujú ale pravidlá a návyky, ktoré ti pomôžu riziko vzniku zápalu znížiť. Riadiš sa nimi?
1) Intímnu hygienu nezanedbávaj, ani nepreháňaj
Nedostatočná hygiena vytvára ideálne prostredie pre škodlivé baktérie a mikroorganizmy. Na druhej strane prehnaná hygiena naruší prirodzenú mikroflóru, ktorá sa potom nedokáže brániť.
2) Mydlo? Radšej nie
Dodržiavať hygienu neznamená umývať si intímne partie niekoľkokrát denne mydlom – práve naopak. Prostredie v pošve je prirodzene kyslé, jeho pH sa pohybuje okolo 3,4-4. Mydlá sú naopak zásadité alebo neutrálne, ich pH takmer nikdy nezodpovedá pH pošvy. Mydlo, ktoré je vhodné pre pokožku tela, narúša prirodzené vaginálne prostredie, a tak paradoxne umývaním pripravuješ prostredie na zápal.
A čím sa teda umývať? Ideálne vodou. Na bežnú intímnu hygienu môžeš používať aj vaginálny výplach Rosalgin.
3) Oblečenie, ktoré dýcha
Čipkové nohavičky a úzke nohavice síce vyzerajú dobre, ale zadržiavajú vlhkosť a vytvárajú prostredie, v ktorom sa darí kvasinkám. Výberu spodnej bielizne preto venuj dostatok času – na bežné nosenie si radšej vyberaj bavlnené nohavičky a priedušné oblečenie, vyhni sa umelým materiálom aspoň pri spodnej bielizni.
„Prostredie v pošve je veľmi premenlivé a na jeho stav má vplyv viacero faktorov: sexuálna aktivita, hygiena, striedanie partnerov, výživa, stres, prostredie, spôsob starostlivosti o spodnú bielizeň a ďalšie. Odporúčam, pokiaľ nie je vzťah dlhodobý a monogamný, používať vždy prezervatív, jesť zdravo a obmedzovať voľný cukor a bielu múku,“ hovorí MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.
4) Špongia sa nepožičiava
Špongia v sprche alebo plavky sa jednoducho nepožičiavajú. Ani kamarátke. Šíria sa tak pôvodcovia zápalov, ktoré sa obyčajne prenášajú len pohlavným stykom. Toto pravidlo je úplný základ hygieny, ktorý by si nemala nikdy porušiť.
5) Imunita, základ všetkého
Tvoje telo sa bude oveľa ľahšie brániť škodlivým baktériám a mikroorganizmom, pokiaľ bude mať silnú imunitu. Preto dbaj na pestrú stravu, pohyb, ale aj dostatok odpočinku. Dostatok spánku pomáha v prípade akejkoľvek choroby, preto aj vzniku zápalov môžeš predchádzať tým, že telo pripravíš na boj s nimi.
6) Bezpečný sex neznamená iba ochranu pred otehotnením
Vedela si, že niektoré baktérie a mikroorganizmy spôsobujúce zápaly môže do tvojej pošvy zaniesť partner? Preto je dôležitý výber partnerov aj dodržiavanie základných zásad. Akých?
- Pokiaľ trpíš na zápaly, odporúčame používať prezervatív.
- Dbaj na zvlhčenie sliznice pri sexe, pomôžu ti s tým antikoncepčné krémy alebo lubrikačné gély. Pri nedostatočnom zvlhčení vznikajú drobné poranenia kože a sliznice, v ktorých sa darí kvasinkám aj baktériám.
- Po análnom sexe by nemalo dôjsť k vaginálnemu, aby sa baktérie z konečníka nedostali do pošvy.
7) Správne utieranie konečníka
Nepríjemné nakoniec (ale neboj, nebudeme po tebe chcieť nič hrozné): vždy si utieraj konečník smerom spredu dozadu, k chrbtici. Predídeš tak prenosu baktérií z konečníka.
Dodržiavaš tieto pravidlá, a aj tak ťa trápi zápal? Vyskúšaj vaginálny výplach Rosalgin alebo sa anonymne poraď s MUDr. Šárkou Kutálkovou v našej poradni.