Téma intímnej hygieny je veľmi dôležitá, a napriek tomu sa o nej bežne nebavíme. Žiadna z nás sa ale so znalosťami, ako sa správne starať o svoje intímne partie, nenarodila. Takže nie je žiadna hanba poradiť sa alebo si doplniť informácie z dôveryhodných zdrojov. Rozhodne sa neoplatí intímnu hygienu podceniť, je totiž tou najlepšou prevenciou proti zápalu.
1. Dopraj si čerstvý vzduch
Upnuté džínsy alebo spodná bielizeň z nepriedušného materiálu vyzerajú možno skvele, ale zároveň vytvárajú skvelé prostredie pre baktérie. Tým sa nepriedušné prostredie, v ktorom sa ešte navyše kumuluje teplo, náramne páči. Mysli preto na svoje zdravie a prispôsob tomu aj svoj šatník. Dovoľ svojim intímnym partiám dýchať. V prípade spodnej bielizne vyberaj priedušné materiály, ktoré nezadržujú teplo a vlhko, ako je 100 % bavlna alebo bambusové vlákno.
2. Menej je niekedy viac
Poznáš toto príslovie? Tak pri intímnej hygiene platí dvojnásobne. Tvoje ženské partie majú od prírody vlastný mechanizmus, ktorý ich chráni a zabraňuje preniknutiu nečistôt a nepriateľských baktérií. Časté umývanie a používanie nevhodných prípravkov túto prirodzenú bariéru narúša a problém je na svete. Preto na intímne partie nepoužívaj parfumované sprchové gély a mydlá, ale špeciálne prípravky, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hladinu pH a zachovávajú prirodzenú mikroflóru. Pokiaľ ide o zvyšok tela, ani jemu sprchovanie niekoľkokrát denne podľa kožných lekárov neprospieva.
3. Buď v suchu
Zápalom nahráva vlhko a skvelým príkladom sú napríklad mokré plavky. Ak nie si v oblasti, kde je tak horúco, že všetko schne žmurknutím oka, nos so sebou náhradné plavky. Tie si prezleč zakaždým, čo vyjdeš z vody. Možno sa ti to zdá zbytočné, ale užiješ si tak kúpanie bez komplikácií so zápalom a nemusíš sa rozhodovať, ktoré plavky si dnes vezmeš – vezmi si aspoň dvoje!
4. Správne použi toaletný papier
„Spredu – dozadu“ a bez parfému. Čo sa za týmto heslom skrýva? Ide o správny postup utierania, ktorý zabraňuje prenosu nežiaducich baktérií z konečníka do pošvy. Avšak tak, ako je dôležitý smer, je dôležitý aj materiál. Vyberaj preto neparfumovaný toaletný papier. Pridaná parfumácia, rovnako ako nevhodné mydlá, dokáže narušiť vnútornú mikroflóru.
5. Si to, čo ješ a piješ
Ak patríš medzi tie, ktoré trápia zápaly pravidelne, skús obmedziť bielu múku a cukry. Tie vo väčšom množstve narúšajú pošvovú rovnováhu. Namiesto toho svoj jedálniček obohať o jogurt, kefír, celozrnné pečivo, ovocie a zeleninu. Nezabudni ani na dodržiavanie pitného režimu. Akú v tom zohráva úlohu? Pokiaľ dostatočne nepiješ, nemáš ani potrebu ísť na záchod a v močových cestách sa tak zhromažďujú škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Pravidelné močenie napomáha vyplavovaniu týchto baktérií z tela, takže po prečítaní článku si bež rovno po pohár vody.
Pokiaľ ťa ale zápal aj tak stretne, pamätaj, že v tom nie si sama. Ide o úplne bežnú vec a nie je dôvod sa kvôli tomu trápiť. Rosalgin je tu na to, aby ti uľavil od nepríjemných pocitov tam dole ešte pred návštevou lekára, tak sa nenechaj zápalom obmedzovať a buď sama sebou.