Vyznať sa v gynekologických zápaloch nie je jednoduché: s istotou bohužiaľ nemôžeš takmer nikdy sama určiť, akého pôvodu sú. Dnešným článkom ti ale pomôžeme dôjsť k vhodnému riešeniu. Základné pravidlo je: nech sú tvoje problémy akékoľvek, rieš ich.
„Veď je to len…“
alebo Nezanedbaj to!
To si hovorí mnoho žien a začínajúci zápal neriešia. „Len som niekde prechladla“ alebo „to je normálne, to prejde“ môže byť cesta k chronickým problémom.
„Čakať, že niečo prejde samo, je väčšinou dôvodom zhoršenia problémov a následne je nutná dlhšia a náročnejšia liečba. To platí pri zdravotných problémoch rovnako ako v živote,“
hovorí MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.
Ak ťa trápi svrbenie, pálenie alebo výtok, nečakaj, kým tieto príznaky prejdú. Vždy signalizujú, že niečo nie je v poriadku – došlo k narušeniu prirodzeného vaginálneho prostredia, ktoré sa nemusí obnoviť samo. Pri neliečení sa môže problém rozšíriť alebo stať chronickým , potom bude liečba náročnejšia ako na začiatku.
Typické príznaky zápalu
Gynekologické zápaly majú dvoch pôvodcov: baktérie a kvasinky. Obaja pôvodcovia spôsobujú zápaly s trochu inými príznakmi. V prípade bakteriálneho zápalu trápi ženy predovšetkým výtok, spravidla zapáchajúci. Často sa pridáva aj svrbenie alebo bolesť pri súloži.
Kvasinkový zápal (alebo tiež mykózu) sprevádza biely výtok, svrbenie, opuch, začervenanie a bolesť pri súloži. Môže sa objaviť aj bolesť a tlak v podbrušku.
Môžem sa vyliečiť sama?
Áno, ale je potrebné starostlivo voliť liečbu. Na každý z dvoch typov zápalov funguje niečo iné a nevhodná liečba môže priniesť zhoršenie problémov a skreslenie výsledkov vyšetrení u gynekológa.
Pokiaľ teda nevieš s istotou, aký typ zápalu ťa stretol (mikrobiálneho, fyzikálného alebo chemického pôvodu), odporúčame zvoliť vaginální výplach Rosalgin, ktorý účinkuje na zápal akéhokol´vek pôvodu. Vypláchne mechanické nečistoty (sekrét obsahujúci patogény) z pošvy a pôsobí na celú sliznicu postihnutú zápalom.
Kedy zájsť k lekárovi?
Ak po 2 týždňoch liečby problémy stále pretrvávajú alebo sa zhoršujú, opäť sa neoplatí čakať, kým prejdú. Navštív čo najskôr svojho gynekológa.
Bez odkladu by si mala kontaktovať lekára v prípade, že sa objaví krvácanie, teploty alebo silné bolesti v podbrušku. O liečbe by si sa vždy mala poradiť, aj keď si tehotná.
Potrebuješ sa poradiť o svojich problémoch alebo prevencii? Napíšte anonymne otázku MUDr. Šárke Kutálkovej z gynekologického centra Šárka v Brne.