Zápal vonkajších rodidiel a pošvy spôsobený kvasinkami je dnes snáď najčastejším dôvodom návštevy gynekológa. Nebolo to tak vždy. Predvojnové učebnice gynekológie síce toto ochorenie poznajú, ale považujú ho za kurióznu záležitosť, ktorá sa vyskytuje takmer výlučne u niektorých špeciálnych skupín žien (diabetičky). Prudký nárast výskytu od 70. rokov minulého storočia (hovorí sa o pandémii vulvovaginálnej mykózy) súvisí so zmenou štýlu obliekania žien. Nič nesvedčí kvasinkám tak dobre, ako nosenie džínsov a pančúch (a nohavíc vôbec).
Trichomoniáza (tiež Trichomonóza) je zápal pošvy a močovej trubice spôsobený prvokom z kmeňa bičíkovcov, ktorý sa volá bičíkovec pošvový (Trichomonas vaginalis). Je to mikroorganizmus, ktorý žije iba v pošve a močovej trubici človeka a prenáša sa prakticky výhradne pohlavným stykom.
Laktobacilóza je málo známe ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie ako je diagnostikované. Jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že príznaky (svrbenie, pálenie, hustý "tvarohovitý" výtok) úplne napodobňujú "typickú" mykózu (t.j. ďaleko častejší zápal spôsobený kvasinkami). Ak sa nesprávne diagnostikuje problém a ak sa uplatňuje užívanie liekov účinných na kvasinky, liečba zlyháva.
Anaeróbna vaginóza je ochorenie pošvy, ktoré sa prejavuje zapáchajúcim ("rybím") zásaditým výtokom a niekedy svrbením. Výtok a zápach sa v typických prípadoch zhoršujú po súloži.
Aeróbna vaginitis je zápal pošvy, ktorý je spôsobený premnožením aeróbnych baktérií, t.j. tej skupiny baktérií pošvy, ktorá vyžaduje kyslík, prípadne zavlečením "hnisavých" baktérií zvonku. Prejavuje sa nepríjemným výtokom (v typických prípadoch žltkastým, hnilobne zapáchajúcim a zásaditým, jednoducho "hnisavým") a býva sprevádzaný bolesťou pri súloži.
Hnisavý výtok z pošvy u dievčat pred pubertou je dosť zriedkavý a takáto dievčina by mala byť vyšetrená detským gynekológom. Príčinou môže byť cudzie teleso, ktoré si dievča do pošvy zaviedlo. Najčastejšou príčinou je však mrľa. Infekcia mrľou detskou je veľmi rozšírená, snáď až 90% populácie má mrľu. V noci samička mrľa cestuje z konečníka von, aby nakládla vajíčka. Takto sa môže dostať do pošvy – a so sebou nesie veľa baktérií, ktoré sa nachádzajú v čreve. Predpubertálna pošva má nedostatok ženských hormónov a jej odolnosť proti infekcii je nízka.
Bartholinova žľaza je uložená v zadnej tretine veľkých pyskov ohanbia na oboch stranách pošvového vchodu. Ústia do pošvovej predsiene a pri pohlavnom vzrušení vylučuje kvapku väzkého sekrétu. Je to pozostatok po pachových žľazách našich zvieracích predkov. Keď sa vývod upchá, sekrét sa hromadí v žľaze - vzniká cysta (správne pseudocysta) Bartholinovej žľazy. Keď sa žľaza zapáli, vznikne absces (správne pseudoabsces) Bartholinovej žľazy - žľaza je naplnená hnisom, veľké pysky sú zdurené, začervenané a silne bolestivé.
Vulvovaginitis, zápal vonkajšieho pohlavného ústrojenstva (vulvy) a pošvy (vagíny) sa prejavuje výtokom, svrbením, pálením rodidiel, bolestí pri súloži. Príznaky jednotlivých vulvovaginitíd sa síce líšia, ale veľmi široko sa prekrývajú a "samodiagnóza" je možná len výnimočne (napr. u ženy, ktorá trpí opakovanými kvasinkovými zápalmi a u ktorej sa objavili typické ťažkosti počas liečby antibiotikami, je pravdepodobné, že ide opäť o kvasinky). Bez diagnózy je obtiažna správna liečba, preto je riadne vyšetrenie žiaduce, u opakovaných problémov potom nutné.